VYRŲ SVEIKATA
Vyrų sveikata susijusi su daugeliu lyčiai būdingų ypatumų, tokių kaip: testosterono gamyba, lytinė sveikata ir polinkis elgtis rizikingai. Svarbu, kad vyrai rūpintųsi savo sveikata: sveikai maitintųsi, keistų gyvenimo būdą tinkama linkme bei reguliariai tikrintųsi sveikatą.
Vyrų gyvenimo etapai dažnai priklauso nuo vyriškų hormonų, daugiausia – nuo testosterono. Paauglystėje, organizme gaminantis daugiau testosterono, vaikinų kūnas ima keistis, ir riebalai užleidžia vietą raumenims. Vyrų jaunystė paprastai siejama su fiziniu aktyvumu, noru tyrinėti intymumą, siekti laimėjimų.
Vyrų vidutinis amžius prasideda nuo 40-ies metų. Sumažėjus testosterono kiekiui, vyrai dažnai pajunta depresijos simptomus, įskaitant nerimą ar nepasitenkinimą.
Vyresnio amžiaus vyrai paprastai yra labiau apsaugoti nuo Alzheimerio ligos ir osteoporozės, nes jų organizmas testosteroną gamina visą gyvenimą. Testosterono sumažėjimas gali turėti įtakos vyrų pasitenkinimui intymiu gyvenimu bei sukelti psichologinius sutrikimus.
HORMONAI (TESTOSTERONAS)
Testosteronas – svarbus vyrų lytinis hormonas. Jo paskirtis – užtikrinti vaisingumą, raumenų masę, raudonųjų kraujo kūnelių gamybą bei riebalų pasiskirstymą. Testosteronas taip pat reguliuoja lytinį potraukį ir kaulų masę. Vyrų su mažu testosterono kiekiu lytinis potraukis gali sumažėti, erekcija – sutrikti, padidėti krūtų audiniai. Mažas testosterono kiekis taip pat gali sukelti osteoporozę, nuotaikų svyravimus, sumažinti energijos kiekį.
Vyrų testosterono kiekis mažėja su amžiumi, paprastai nuo 40 metų. Mažėjantį testosterono kiekį rodo: sumažėjęs lytinis potraukis, pablogėjusi erekcijos kokybė, nuotaikos ir odos pokyčiai, nuovargis, nuplikimas, didesnis pilvo riebalų kiekis.
LIBIDO
Vyrų libido keičiasi su amžiumi: jis būna didelis 20-ies metų, padaugėjus testosterono, ir išlieka stiprus iki 30–40 metų amžiaus. Tačiau dėl streso, susijusio su darbu, šeima bei kitais įsipareigojimais, susidomėjimas lytiniu gyvenimu gali sumažėti. Penkiasdešimtmečiai vyrai gali išlikti fiziškai aktyvūs ir mėgautis lytiniu gyvenimu, ypač, jeigu jų fizinė ir psichinė sveikata yra gera.
Vyrų libido taip pat priklauso nuo tokių veiksnių kaip: psichologinė būsena, socialinė ir fizinė būklė.
RAUMENŲ STIPRINIMAS
Raumenys sudaryti iš daugybės elastingų skaidulų. Jie leidžia mums judėti, sėdėti tiesiai, bėgti, vaikščioti ir kelti. Pagrindinė raumenų paskirtis – išlaikyti kaulus vietoje bei palaikyti jų judėjimą. Kaulus su raumenimis jungia sausgyslės.
Beveik kiekvienas fiziškai aktyvus žmogus bandė padidinti savo kūno masę stiprindamas raumenis. Tai padaryti galite mankštindamiesi, į savo mitybą įtraukdami daugiau baltymų turinčių produktų bei leisdami organizmui atsigauti po sunkesnių pratimų. Į kasdienę mitybą įtrauktas kolagenas gali būti naudingas sausgyslių, kremzlių, odos ir kaulų sveikatai.
PROSTATOS SUTRIKIMAI
Prostata yra maža liauka, esanti tarp šlapimo pūslės ir varpos. Joje gaminasi ir laikosi skystis, sudarantis spermos dalį. Su amžiumi prostata natūraliai didėja, paprastai nesukeldama jokių problemų. Vis dėlto kartais prostatos veikla sutrinka.
Dažniausias sutrikimas yra padidėjusi prostata. Ji spaudžia šlaplę ir verčia vyrus dažnai šlapintis, ypač naktį. Prostatitas – bakterijų sukeltas prostatos uždegimas. Tai vyrų šlapimo takų infekcija, dėl kurios gali skaudėti šlapinantis ar ejakuliuojant, atsirasti karščiavimas ir šaltkrėtis, kilti noras dažniau šlapintis, o šlapimas – tapti drumstas.
Kita grėsmė – prostatos vėžys. Dažnai jis nepasireiškia jokiais simptomais, todėl patariama reguliariai lankytis pas gydytoją bei tikrintis prostatą.
STRESAS
Stresas yra organizmo atsakas į gyvenimo pokyčius. Jį sukeliantys veiksniai gali būti emocinio arba fizinio pobūdžio. Vyrai kasdien patiria stresą dėl rūpesčių darbe, santykių, materialinės padėties, įtemptos dienotvarkės ar net nedidelių kasdienės rutinos pokyčių.
Svarbu atkreipti dėmesį į požymius, rodančius, kada gyvenime streso lygis tampa grėsmingas. Simptomai gali būti fiziologiniai ir emociniai, kaip antai: depresija ar nerimas, pyktis, irzlumas, sumažėjęs lytinis potraukis, krintanti motyvacija, suglumimas, atminties ar koncentracijos sutrikimai.